Protetika

Protetická stomatologie je obor zabývající se estetickou náhradou již ztracených části zubů, celých zubů či jejich skupin. Patří sem samozřejmě i komplexní rekonstrukce ztraceného chrupu.

Inlaye a  onlaye nahrazují části zubů. Jedná se o výplně zhotovené v laboratoři, používané k doplnění poškozené tvrdé zubní tkáně (viz estetická stomatologie). 

Estetické fasety se používají  ke korekci tvaru zubu nebo zakrytí pigmentací či zbarvení. Mohou být keramické nebo fotokompozitní. Lepí se na  povrch zubu předem připravený preparací.

Celokeramické korunky jsou vysoce estetické práce nahrazující povrchový plášť zubu po jeho rozsáhlejším poškození. Na našem pracovišti používáme zhotovení moderní frézovací technologií LAVA vhodné do předního i postranního úseku chrupu. Po ordinační fázi ošetření zahrnující přípravu, preparaci a otisk pilíře (zubu), následuje vyrobení korunky v laboratoři. Po dobu zhotovení práce je pacient ošetřen provizorní ochrannou korunkou. Po vyzkoušení korunky v ústech následuje její fixace a RTG kontrola přesnosti.

Metalokeramické korunky jsou opět práce nahrazující povrchový plášť zubu, tentokrát  však je pro jejich zhotovení použito kombinace dvou materiálů (kovového pláště a keramického povrchu). Jsou doporučovány pro postranní úsek chrupu, estetické a mechanicky odolné.

Při ztrátě celého zubu je nutné nahradit i jeho kořenovou část. Protetickou fázi ošetření předchází zavedení "nového pilíře" do kosti. Toto ošetření pro nás zajišťují specialisté - implantologové.